Image

Špeciálna príležitosť na podporu pomoci Ukrajine

Drahí priatelia. 

Ako už viete, ráno okolo 5. hodiny, 24. februára 2022 sa náš sused, Ukrajina prebudila do rozsiahlej invázie zo strany Ruskej federácie. Ľudí nebudili do práce, či do školu budíky, ako obvykle, ale žiaľ sirény, ktoré v ten moment oznamovali to najhoršie. Útok na ich domov. 

Ruské vojenské operácie sa od začiatku invázie zameriavali na celú krajinu, najmä na vojenskú infraštruktúru. Tanky začali na severe prekračovať hranice z Bieloruska, z východu z Ruska a na juhu z Krymu. Celý svet, a aj my sme to všetko mohli sledovať v priamom prenose. Aj dnes sme svedkami tohto zápasu o slobodu i o holé životy. Je tak srdcervúce vidieť lúčiť sa otca i syna s matkou i deťmi na slovensko-ukrajinskej hranici. Dať si možno posledný bozk a objatie, a vykročiť každý však iným smerom.

Toto sú temné dni pre celý náš región, pre nášho suseda, všetkých Ukrajincov, bratov a sestry v Kristu, i pre náš vzácny tím misionárov z našej partnerskej organizácie EPOCHA na Ukrajine. Rovnako my na Slovensku, EPOCHA v Ukrajine zápasí za mladých ľudí. Práve aj vďaka EPOCHE ľudia na Ukrajine sú pre nás konkrétne mená, konkrétne tváre, konkrétne vzťahy, konkrétne príbehy.

Niektorí naši ukrajinskí spolupracovníci zo západnej Ukrajiny pomáhajú stovkám Ukrajincov, ktorí utekajú pred nebezpečenstvom. Dve rodiny žijú v oblastiach, ktoré boli nedávno napadnuté. Naši priatelia zostávajú v západných mestách, aby podporili náš ukrajinský tím a miestne zbory.

Je tak bolestivé a našej mysli nepochopiteľné vidieť, ako sa z detí, ktoré len toto leto boli súčasťou našich hudobných Fusion, športových EDGE i anglických táborov zrazu stávajú zo dňa na deň muži, vojaci, ktorí po prvýkrát držia v rukách zbraň a nevedia, či sa vrátia domov k svojim rodinám. 

Naše srdcia sú s ľudom Ukrajiny i s našimi drahými ukrajinskými bratmi a sestrami. Sme hlboko zarmútení nespravodlivosťou a utrpením, ktorým čelia. 

Sme veľmi povzbudení, že mnohí z vás už teraz pomáhate prostredníctvom osobných kontaktov, či cirkevných zborov alebo rôznych organizácií. Ste inšpiráciou a sme radi, že sa môžeme k tomu dielu pridať aj my.

Tu sú konkrétne veci, ktorými môžeme spolu pomôcť:

Toto je kontaktný formulár pomoci cez TCKompas

Prispejte finančne
na pomoc Ukrajine

1. Modli sa

"Toto som vám povedal, aby ste mali pokoj VO MNE. Na svete máte súženie, ale dúfajte, JA som premohol svet!"
Ján 16:33

 • za cirkev: ochrana a zmocnenie veriacich ľudí. Oni sú zosobnenie Ježiša pre núdznych v ich okolí. Silu pre mužov, ktorí museli narukovať.
 • za politickú situáciu: za mierové riešenie, múdrosť, jasnosť a odvahu reagovať/brániť sa
 • za misíjny tím Epocha (a ďalších misionárov, organizácie): ich bezpečnosť ako aj efektivitu slúžiť v tomto náročnom čase

Taktiež sa modlime:

 • proti strachu a úzkosti
 • za prebudenie, aby Božie kráľovstvo rástlo uprostred chaosu,
 • aby sme sami mali odvahu hovoriť o večnej Nádeji, ktorú máme s ľuďmi v našom okolí

Využi na modlitby našu modlitebnú appku. Sú tam aktuálne modlitebné podnety:

PRAYER ROOM

2. Podpor

Pridaj sa k pomoci aj pomocou financií. Každé tvoje darované EURO môže pomôcť zachrániť niekoho život, rodinu, nádej pre lepšiu budúcnosť.

100% vyzbieraných peňazí pôjde priamo na pomoc ľuďom na Ukrajine (cez TCKompas, cez našich JV partnerov, EPOCHA).

EPOCHA je v kontakte s viac ako 100 miestnymi cirkevnými zbormi. Núdza je obrovská.

Taktiež sme si vedomí, že na Slovensku momentálne prebieha viacero inicatív, tak sa môžeš pridať aj ku konkrétnym iným organizáciam a zbierkam.

 

 1. PODPOR cez náš web (viď vyššie)
 2. INTEGRA.SK
 3. KtoPomôžeUkrajine?

3. Zapoj sa

Slovensko je susediaci štát s Ukrajinou. Chceme tu byť pre nich, túžime byť pomocou. Na Slovensko prichádzajú ukrajinskí utečenci. Zväčša sú to rodiny bez otcov, manželov. Tieto rodiny, jednotlivci nemajú kam ísť. Celý svoj život zbalili do kufra a prišli si zachrániť život.

Môžeme im ponúknuť ubytovanie. Zameriavame sa primárne na Ukrajincov od naších partnerov a ich priateľov. Ak chceš takto pomôcť, vyplň nasledovný formulár. Spolupracujeme s ďaľšími organizáciami (JV, INTEGRA), aby sme pomohli sprostredkovať ubytovanie pre týchto ľudí.

Taktiež sme si vedomí, že na Slovensku momentálne prebieha viacero inicatív, tak sa môžeš pridať aj ku konkrétnym iným organizáciam.

 

 1. Transport a Ubytovanie cez TCKompas
 2. INTEGRA.SK
 3. KtoPomôžeUkrajine.sk

4. Povzbudzuj

Ľudia okolo nás spracovávajú túto situáciu rôznymi spôsobmi. Zvlášť zraniteľní sú študenti, tínedžeri a deti. Pre väčšinu z nich je toto prvá blízka skúsenosť s:

 • vojnou
 • neistotou
 • úzkosťami
 • nadmerným stresom
 • so silnými dezinformáciami - hoaxami

To, čo môžeš robiť a ako môžeš pomôcť:

 • povzbudzuj
 • vypočuj
 • zaujímaj sa
 • prinášaj fakty - z overených zdrojov
 • prinášaj nádej
 • študuj problematiku, pozeraj webináre

napríklad:

Štátny pedagogický ústav
Ako hovoriť so žiakmi o vojnovom konflikte za našimi hranicami

Link na webinár

Image

Tu je nedávna komunikácia od Bena Williamsa (JV Ukrajina - EPOCHA):

Tomuto národu nie sú cudzie vojny, skúšky a ťažké časy; jeho východná hranica s Ruskom je pod útokom od roku 2014. Intenzita infiltrácie ruskej armády zo severu, juhu a východu však robí túto situáciu odlišnou. Zatiaľ čo my všetci stále absorbujeme tento šok, náš tím na Ukrajine je tiež aktívny v hľadaní Pána a spája sa, aby sme dnes urobili veľa dôležitých rozhodnutí. Sme veľmi hrdí na náš tím.

Ukrajinu milujeme; zlomenie srdca je momentálne pre nás všetkých zdrvujúce. Náš tím sa zároveň zamýšľal o živote Dávida cez jeho žalmy v jeho najtemnejších chvíľach. Držíme sa zasľúbení o prítomnosti nášho Pána. Je spravodlivý a vládne nad zlom.

"Vyuč ma svojej ceste, Hospodine; veď ma priamou cestou kvôli mojim utláčateľom.
Nevydávajte ma do túžby mojich nepriateľov, lebo proti mne povstávajú falošní svedkovia, ktorí dýchajú násilie.
Stále som presvedčený o tom, že uvidím dobrotu Hospodinovu v krajine živých.
Čakaj na PÁNA; buď silný, vzchop sa a čakaj na Hospodina."
Žalm 27:11-14

Pripojte sa k nám v modlitbe za ľud Ukrajiny v tomto ťažkom období.

Image

Kontakt

Tréningové centrum Kompas
Vojtecha Spanyola 1736/37
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel.: +421 911 723 453
Email: tckompas@tckompas.sk


Bankové spojenie

Banka: Tatra banka, a.s.
IBAN: SK62 1100 0000 0026 9936 0008

Banka: Fio banka, a.s.
IBAN: SK24 8330 0000 0020 0015 0040

IČO: 31781268
DIČ: 2020991170
IČ DPH: SK2020991170


Ako nás podporiť?

Ak sa chcete pripojiť k našej službe, môžete tak urobiť aj finančným darom, ktorým podporíte naších pracovníkov alebo niektorý z projektov. Ďakujeme.

Podporte nás
ImageImage

 Hostované na:

Image